Po vlčích stopách
Tábor
- Datum konání: Po, 20. 7. 2015 - Pá, 24. 7. 2015
- Čas konání:
- Pořadatel: Realizační tým projektu
PŘÍRODOVĚDNĚ TURISTICKÝ TÁBOR
Supported by grant from Iceland, Liechtenstein and Norway
Tábor „Po vlčích stopách“
V uplynulém týdnu (20–24. 7. 2015) se uskutečnil dlouho připravovaný tábor s názvem „Po vlčích stopách“, zaměřený, jak již název napovídá, na problematiku velkých šelem v České republice a dalších přírodovědných témat. Organizační práce zajišťoval partner projektu „Lipka – pracoviště Jezírko“, přičemž velmi intenzívně spolupracoval s MENDELU Brno, zejm. co se obsahové stránky tábora týče.
Táboru s zúčastnilo 26 dětí (ve věku 10–15 let), které již měly určité zkušenosti s podobnými – fyzicky a tematicky náročnějšími – výlety, jejichž pobyt, program i doprava byly plně hrazeny z rozpočtu projektu „Výchova a podpora vzdělanosti v oblasti významu lesních ekosystémů a podmínek pro zachování jejich diverzity“. Stálý pedagogický dozor zajišťovali 4 vedoucí.
V rámci programu děti navštívily CHKO Litovelské Pomoraví, kde se dozvěděly řadu informací o bobrovi, vydře a dalších chráněných živočiších lužního lesa, poznaly jejich domovské okrsky a nalezly řadu pobytových znaků. Dalším zájmovým místem bylo CHKO Jeseníky, kde děti podnikly hřebenovou túru nejcennější částí Jeseníků - od Ztracených skal až po Petrovy Kameny, přičemž se jim během cesty věnovali odborníci z MENDELU, kteří si pro ně připravili řadu zajímavých témat. Nebylo možné vynechat jednu z nejkrásnějších jesenických stezek údolím Bílé Opavy, kterou jim komentoval pracovník z CHKO Jeseníky. Během přejezdu do Beskyd na Javorový vrch, se děti stihly svlažit v přehradě Slezská Harta. V Beskydech, které těsně sousedí se slovenskou částí Karpat – známou svou vysokou početností velkých šelem, se dětí ujali pracovníci z Hnutí Duha, Akademie věd ČR a MENDELU. Jejich úkolem bylo dětem nejen předat řadu informací, ale i v rámci diskusí hovořit o nutnosti ochrany velkých šelem, rozebírat rozporuplné a médii často chybně interpretované zprávy ohledně nebezpečí, které velké šelmy údajně představují pro člověka. Cílem bylo klást důraz na vlastní kritické myšlení dětí tak, aby byly k tomuto tématu schopny samostatně zaujmout postoj, založený na názorech všech dotčených skupin. Tedy nepředkládat dětem pouze jednu stranu problému, ale pojmout vše komplexně ve snaze o vcítění se do situací různých skupin za účelem vzájemné tolerance a nalezení konsensu. Náplň témat tábora byla vskutku pestrá od problematiky nízkého lesa, patogenních hub, přes lipnicovité trávy, kadidlovníky na Sokotře až za orangutany na daleké Borneo. Tak rozmanitá byla specializace průvodců, kteří děti na táboře doprovázeli. I s tímto vším se děti hravě a se zájmem vypořádaly.
Cílové destinace byly zvoleny tak, aby děti poznaly co nejvíce krás naší vlasti a turistické trasy vedeny těmi nejzajímavějšími a nejatraktivnějšími oblastmi, samozřejmě se zohledněním začlenění těch míst, která jsou známá výskytem velkých šelem.
Tábor byl po všech stránkách hodnocen jako úspěšný a spokojenost vládla mezi dětmi, vedoucími i externími odborníky. Již v září se proto uskuteční jeho pokračování.
Partneři a odkazy
LDF
MENDELU
text