Vzdělávací program pro děti a veřejnost v rámci veletrhu SILVA REGINA 2016

Akce pro veřejnost

Ve dnech 3.–7. dubna 2016 se na veletrhu SILVA REGINA 2016 uskutečnil dlouho připravovaný vzdělávací program pro děti a veřejnost, konaný v rámci projektu „Výchova a podpora vzdělanosti v oblasti významu lesních ekosystémů a podmínek pro zachování jejich diverzity“ (reg. č. EHP-CZ02-OV-1-040-2015).

Doprovodný vzdělávací program byl připraven tak, aby poskytoval komplexní náhled na význam biodiverzity lesních ekosystémů a koloběh látek v ekosystémech. Program byl určen jednak početným skupinám pozvaných žáků základních škol a také náhodným kolemjdoucím dětem - od batolat až po žáky středních škol. Na modelových druzích „žížala, kos a kuna“ si děti (a často i rodiče) zdokonalily svoje znalosti o těchto běžných živočiších, jejich biologii, způsobu života a ekosystémovém pojetí v rámci koloběhu látek.

Pozvané třídy byly nejprve rozděleny na tři skupiny zmiňovaných živočichů a poté se přemístily na příslušná stanoviště. Na stanovišti „žížala“ si děti názorně vyzkoušely náročnost žížalího života prostřednictvím hledání potravy v půdě plné kořenů, minerálů a odpadků či poznávání předmětů pomocí hmatu. U kosa se naučily determinovat některé druhy hmyzu pomocí binokulárních lup nebo si vyzkoušely chytání hmyzí potravy pomocí pinzety s tím, že si vše ulovené následně namalovaly a poznamenaly. Kuna, zástupce šelem, objasnila rozdíly mezi druhy a jejich výskyt na našem území, upozornila na možné benefity a konflikty při střetu s lidskou civilizací a prostřednictvím znalostních a pohybových aktivit byla dětmi řádně nakrmena. Po odbytí si aktivit na stanovišti si všechny skupiny prošly všechna stanoviště, přičemž celý program byl završen jejich společnou hrou, kde se ukázal význam v potravním řetězci všech zmiňovaných druhů. Programu se celkem zúčastnilo více než 400 pozvaných žáků základních škol a více než 150 dětí doprovázených rodiči.

Program se uskutečnil v rámci projektu „Výchova a podpora vzdělanosti v oblasti významu lesních ekosystémů a podmínek pro zachování jejich diverzity“ (reg. č. EHP-CZ02-OV-1-040-2015).

Jakub Drimaj

Aula